عیب یابی بخاری گازی به چه صورت انجام می شود؟

عیب یابی بخاری گازی به چه صورت انجام می شود؟


user

nasiri

۶ تیر ۱۳۹۹ - ۰۱:۵۶

روزهای سرد زمستان در راه است و وقتشه که بخاری‌ گازی رو دوباره راه‌اندازی کنیم. اما دقت کرده‌اید بعضی اوقات هنگام روشن کردن بخاری گازی معضلاتی پیش می‌آید؟ مثلا بخاری گازی روشن نمیشه یا بخاری گازی روی شمعک نمیمونه و هزارتا مشکل دیگه که همگی مربوط به عیب یابی بخاری گازی میشه. به خاطر همین موضوع تصمیم گرفتیم به کمک یکدیگر در گپ و گفت امروز اکثر ایرادات رایج مربوط به بخاری‌های گازی را بررسی کنیم و در صورت نیاز به عیب یابی بخاری گازی بپردازیم.
 

بخاری گازی و داستان‌هایش

 

چرا بخاری گازی روشن نمیشه؟ چرا شمعک بخاری گازی روشن نمی‌ماند؟ جرقه زن بخاری گازی چطور کار می‌کند؟ و هزاران سوال دیگری که قطعا اکثر ما برای راه اندازی مجدد بخاری گازی ممکن است با آن مواجه شویم. اما تا به حال فکر کرده‌اید که اصلا سر منشا این همه عیب بخاری گازی کجاست؟
 

بخاری گازی یکی از وسایل گرمایشی تقریبا مدرن است که قطعا همانطور که از نام آن پیدا است با گاز کار می‌کند. عوامل مختلفی هم ممکن است سبب کار نکردن بخاری گازی شود و خب یکی از مهم‌ترین آن‌ها عدم استفاده برای طولانی مدت است. قطعا شما هر وسیله‌ای را اگر برای چندین ماه بی استفاده در گوشه‌ای قرار دهید برای استفاده مجدد ممکن است کمی بد قلقی کند.
 

علاوه بر این رعایت یکسری نکات بسیار مهم قبل از روشن کردن بخاری گازی سبب می‌شود تا ایرادات و عیب بخاری گازی کمتر شود. به طور مثال شما بایستی قبل از اینکه بخاری گازی را روشن کنید حتما دودکش و اتصالات آن را چک کنید تا به فرض مثال دودکش مسدود نباشد و یا نشتی گاز در جایی وجود نداشته باشد چرا که شاید همین بررسی‌ها موجب عیب یابی بخاری گازی شود. حال در ادامه نگاهی به رایج‌ترین ایرادات بخاری گازی و عیب یابی آن می‌پردازیم .
 

چرا بخاری گازی روشن نمی‌شود؟

 

قبل از اینکه به پاسخ سوال خود درباره اینکه بخاری گازی چرا روشن نمی‌شود، برسید باید بگویم که در ساختار اصلی بخاری گازی قطعات و اتصالات بسیار زیادی وجود دارد که قطعا نام و کارایی تمام این قطعات به کارتان نمی‌آید اما بد نیست بدانید که مهم‌ترین دلیل خاموش شدن بخاری گازی مربوط به قطعه‌ای از بخاری به نام ترموکوپل یا بویین بخاری است. حال ساز و کار این قطعه به چه صورت است؟ این قطعه شامل دو فلز غیر هم جنس است که از یک طرف به یکدیگر متصل هستند و حال اگر به قسمت اتصال این دو فلز حرارت برسد در دو سر آزاد دیگر آن برق تولید می‌شود.

پس اگر هنگام روشن کردن بخاری گازی بعد از فشار دادن یا چرخاندن دکمه فرمان شمعک خاموش می‌شود قطعا گاز به آن نمی‌رسد و این مشکل از ترموکوپل بخاری است. برای درست کردن ترموکوپل هم پیشنهاد می‌کنم از یک تعمیرکار حرفه‌ای کمک بخواهید.
 

علت اصلی روشن نشدن بخاری مسدود شدن گاز می‌دانند

بسیاری از متخصصین تعمیر بخاری گازی، علت اصلی روشن نشدن بخاری را در مسدود شدن گاز، عدم نصب صحیح اولیه و همچنین نشتی گاز می‌دانند و توصیه می‌کنند که قبل از راه اندازی بخاری حتما نکات اولیه و ضروری مربوط به بخاری گازی رعایت شود.


چرا شمعک بخاری گازی روشن نمی‌شود؟

 

اگر دقت کرده ‌باشید اکثر مشکلاتی که مربوط به روشن نشدن بخاری گازی است و یا اینکه بخاری گازی رو شمعک نمیمونه مربوط به بویین و ترموکوپل است. حال اگر ترموکوپل بخاری درست باشد قطعا مشکل از بویین است. برای حل مشکل روشن نشدن بخاری گازی و شمعک آن باید قطعات بویین و ترموکوپل هر دو بررسی شود و در صورت خرابی تعویض شود. علاوه بر این اگر گاهی اوقات بخاری گازی خود به خود خاموش می‌شود ممکن است علت عیب یابی بخاری گازی در تنظیم نبودن شعله شمعک و عدم گرم شدن ترموکوپل باشد.

 

حالا برای رفع این ایراد باید چه کرد؟ به طور کلی اگر سر ترموکوپل به درستی در شعله شمعک قرار نگرفته باشد الکتریسیته‌ای که در آن میان تولید می‌شود در حد و اندازه‌ای نیست که هسته بویین را بتواند در حالت جذب نگه دارد. خب به این ترتیب چه اتفاقی می‌افتد؟ فنر بویین هسته را به سمت بیرون می‌راند و مسیر گاز را مسدود می‌کند و قطعا در صورت عدم وجود گاز بخاری خاموش می‌شود پس اگر با چنین مشکلی رو به رو شوید بایستی شعله شمعک را که پایین‌تر یا بالاتر از سر ترموکوپل قرار گرفته را دوباره به حالت اولیه برگردانید که باز هم توصیه می‌کنم برای جلوگیری از هرگونه خطر و یا نقص دیگری بهتر است از یک فرد استادکار در زمینه تعمیر بخاری کمک بگیرید.

 


ترموکوپل یک نوع سنسور تشخیص دما است که شامل دو سیم غیر هم جنس است

ترموکوپل یک نوع سنسور تشخیص دما است که شامل دو سیم غیر هم جنس است، که در یک انتها به هم متصل شده‌اند و زمانی که دما در یک سمت با دما در سمت دیگر تفاوت داشته باشد یک جریان الکتریکی در مسیر برقرار می‌شود و اکثر مشکلات رایج مربوط به بخاری گازی مربوط به این قطعه است.


علت جرقه نزدن فندک بخاری گازی چیست؟


جرقه زن بخاری گازی در واقع حکم همان فندک را دارد که حرارت لازم برای اشتعال را فراهم می‌سازد. حال علت جرقه نزدن فندک بخاری گازی می‌تواند اول به دلیل قطع ناگهانی گاز باشد که معمولا در چنین شرایطی توصیه می‌شود ده دقیقه منتظر بمانید و دوباره جرقه زن را تست کنید و اگر روشن نشد برای بار اول می‌توانید از کبریت استفاده کنید اما به مرور درست می‌شود.

دومین علت می‌تواند مربوط به تنظیمات فندک بخاری باشد. همانطور که می‌دانید فندک بخاری دارای دو پیچ حداقل و حداکثر تنظیم است. حال اگر این دو پیچ به خوبی تنظیم نشده باشند ممکن است جرقه زن به خوبی کار نکند که برای رفع این عیب بخاری گازی بایستی پیچ‌ها را کاملا محکم کرد.
 

خرابی قطعات بسیار مهم و کاربردی مانند فندک بخاری یک مشکل رایج است

خرابی قطعات بسیار مهم و کاربردی مانند فندک بخاری یک مشکل رایج است که اکثرا آن را تجربه کرده‌اند. از این رو پس تنظیمات اولیه مربوط به جرقه زن فندک بخاری اگر باز هم با مشکل مواجه شدید حتما نسبت به تعویض آن قطعه اقدام کنید.


سخن آخر


درست است که به پایان این گفتگو رسیدیم اما این دفتر همچنان باز است و قطعا عیب یابی بخاری گازی به همین نقطه ختم نمی‌شود چرا که ممکن است ایرادات بسیار زیاد دیگری را شما تجربه کرده باشید و یا راه حل‌های بهتری را شما بتوانید ارائه دهید پس در این صورت حتما تجربیات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.


پیوست ها (0)